BÜYÜK MENDERES'TE TEMİZ ÜRETİM ZAMANI


Proje Detayı

Yediğimiz yiyeceklerden, giydiğimiz pamuğa, her gün bağımlı olduğumuz enerjiye kadar tüm yaşamın suya ihtiyacı vardır. İklim değişiklikleri, nüfus artışı ve değişen tüketim kalıpları tatlı su sistemlerini her geçen gün daha fazla riske sokmaktadır. WWF (Doğal Hayatı Koruma Vakfı), herkes için sürdürülebilir bir gelecek sağlamak ve sağlıklı tatlı su kaynaklarının varlığını korumak amacıyla hükümetler, işletmeler, uluslararası finans kurumları ve topluluklarla ortak bir proje geliştirmiştir.

Uluslararası öneme sahip beş sulak alana ev sahipliği yapan Büyük Menderes Havzası hem ulusal hem de uluslararası arenada büyük bir öneme sahiptir. Tekstil sektörünün öncülüğünü yapan Denizli sınırları içinde bulunan bu nehir çok ciddi bir tehlike ile karşı karşıyadır. Son dönemde yapılan araştırmalarda Büyük Menderes Nehri’nin kritik kirlilik seviyelerine ulaştığı tespit edilmiştir. Kirliliğin önüne geçmeyi hedefleyen “Tekstil Sektöründe Temiz Üretimin Yaygınlaştırılması Hareketi”yle Denizli'de Doğal Hayatı Koruma Vakfı (Word Wildlife Fund-WWF) ve Güney Ege Kalkınma Ajansı işbirliğinde yerel potansiyeli harekete geçirmek, sürekli kalkınma için inovasyon kapasitesinin geliştirilmesini sağlamak, yaşam kalitesini yükseltmek amacıyla tekstil üreticilerinin, küresel tekstil markalarının, finans kuruluşlarının ve yerel paydaşların bir araya getirilmesi hedeflenmiştir.

Ekpen Tekstil olarak, Ege Bölgesi’nde Büyük Menderes Havzasının temizlenmesi amacıyla başlatılan WWF ve GEKA işbirliği ile gerçekleşen “Tekstil Sektöründe Temiz Üretimin Yaygınlaştırılması Hareketi”ni destekliyoruz.

Proje Ayrıntıları

  • Düzenleyen: Ekpen Tekstil
  • Tarih: 28-08-2019