Bizden Haberler #2


Haber Detayı

Münevver Araç, 1981 Denizli Tavas doğumlu. 2012 yılından bu yana Buldan’da yaşıyor. Evli ve 11 yaşında 6. sınıf öğrencisi bir kızı var.

İlk, orta ve lise öğrenimimi Tavas'ta tamamlamış. Lise son sınıfta girdiği sınavda Kıbrıs Hukuk Fakültesini yarı burslu olarak kazanmış. Fakat ekonomik sebeplerden okulunu bırakmak zorunda kalmış. Üniversite sınavına tekrar hazırlanıp, Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümünü kazanmış. Üniversiteyi bitirir bitirmez, özel bir eğitim kurumunda stajyer Coğrafya Öğretmeni olarak çalışmaya başlamış.

2008 yılında tatsız bir haber

2005 yılında evlenmiş, 2007 yılında kızı dünyaya gelmiş ve 2008 yılı Temmuz ayında çok tatsız bir haber alarak, serviks kanseri olduğunu öğrenmiş. Haberi aldığı andan itibaren pozitif düşünerek ikinci aşamasında olan hastalığını yenmiş. Bu dönemi kendi ifadeleriyle şöyle anlatıyor:“Hastalığım sırasında kendimi asla bırakmadım çalışmalarıma devam ettim, kendimi hiç dinlemedim, hep çalıştım.”

Öğretmen annelik deneyimi

2012 yılında, Buldan’a taşındığında bir dershaneye öğretmenlik için başvuruyor fakat dershanede öğretmen açığı olmadığı için işe başlayamıyor. Ama yine durmuyor, okuldan sonra evde, kızının ve arkadaşlarının kendi deyimiyle “öğretmen annesi” oluyor. Kızı büyüdüğünde yeniden çalışma hayatına atılmak istiyor fakat özel eğitim kurumlarının verdikleri ücretleri duyunca yeniden vazgeçiyor. Yaşadığı bu olumsuz durumlardan sonra, radikal bir kararla bugüne kadar azimle tutunduğu mesleğine veda ediyor. Çünkü atanamayan sayısız öğretmenin içerisinden artık hiç atanamayacağını düşünüyor, umudu kırılıyor.

Ekpen Tekstil’i, 2018 Ekim ayının başında kuzeniyle konuşurken duyuyor.

“Ekpen Tekstil’in 20 yılı aşkın bir geçmişi olan köklü bir kurum olduğunu ve Ekpen Tekstil’e çok fazla iş başvurusunun yapıldığını söyledi kuzenim. Güvenilir, kurumsal bir firmada çalışmaya gerçekten çok ihtiyacım vardı. Kuzenimle birlikte iş başvurusuna geldik. Yalnız heyecanımı anlatamam. Kuzenim insan kaynakları sorumlusu ile konuştuktan sonra, iş başvuru formumu doldurdum. Beni hemen Numune Dikim Şefi ile görüştürdüler. Numune Dikim Şefi, seninle çalışmayı çok isterim, fakat beyaz yakalı olarak çalışman senin için daha iyi olur deyip beni Pazarlama Departmanına yönlendirdi. Ömrümce hiç unutamayacağım bir şekilde, numune süreçlerini takip etmek için Pazarlama Departmanında işe başladım.”

 

Ekpen Tekstil’de bir aile gibiyiz.

Oryantasyon sürecinde, ilk defa bir fabrikanın işleyişini görmek çok heyecanlandırıyor Münevver Araç’ı. Ve ekliyor: “Kendimi Ekpen Tekstil’de hiç yabancı hissetmedim daha doğrusu hiç yabancıymışım gibi hissettirilmedim. Her gün güzel yürekli arkadaşlarımın güzel sözcükleriyle günü bitirmek gerçekten olağanüstü. Keşke yıllar önce böyle radikal bir karar verseymişim keşke..” Münevver Araç, her gün toplam 120 km yol gidip geliyor. Buna rağmen bu durumu “Tüm samimiyetimle söylüyorum gerçekten hiç zor gelmiyor” diye ifade ediyor. Kendisine bu fırsatı verdikleri için tüm yöneticilerine teşekkür ediyor. Şu an tek hedefi bulunduğu departmanla ilgili tüm terimleri ve detayları öğrenmek, hızlı ve sıfır hatayla işini kusursuz yapabilmek.

En önem verdiği kavramlar hak ve adalet

Onu tanıyanlar hep güler yüzlü ve tatlı dilli olduğunu söylüyor. Kendisini tanıyanlar, güler yüzlü ve tatlı dilli olduğunu söylüyorlar. “Yüzümden gülümse hiç eksik olmaz. Çok cana yakın olduğum söylenir. İnsanlara yardımcı olmayı çok severim. İnsanları kırmamaya çok özen gösteririm. Sanki karşımdaki kişiyi son görüşümmüş gibi hissederim her zaman.” şeklinde ifade ediyor kendisini.

İlber Ortaylı ve Osman Balcıgil Hayranı

Kitap okumayı çok seviyor. Hatta eşiyle birlikte evlerinin giyinme odasını minik bir ARAÇ kütüphanesine dönüştürmüşler. İlber Ortaylı ve Osman Balcıgil’in tüm kitapları kütüphanesinde bulunuyor.

 

Kızıyla vakit geçirmeyi çok seviyor

Kızıyla her fırsat bulduğunda artık materyallerden etkinlik yapıyorlar. El sanatlarına yatkınlığı var. Doğayı çok seviyor. Doğa yürüyüşlerini hiç ihmal etmiyor. Hatta değişik bitkileri tanımayı çok seviyor.

Haber Ayrıntıları

  • Düzenleyen: Ekpen Tekstil
  • Tarih: 20-02-2019